”ASKİ anayasal suç işliyor”

14 Ağustos 2016 tarihli Aydın Denge Gazetesi haberidir.

İncirliova Belediye Başkanı Gürşat Kale, ASKİ’nin arıtma tesisi ve kanalizasyonu olmayan yerlerden atık parası almasının, anayasal bir suç olduğunu savundu.

Gürşat Kale, mahalle muhtarlarıyla bir araya geldiği, Aydın Büyükşehir Belediyesi Aydın Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) tarafından ilçe belediyelerinin bilgilerinin dışında katı atık toplama ücret ihbarnamelerinin dağıtıldığını ileri sürdü. Belediye Başkanı Gürşat Kale, şöyle dedi:

59cc409f009466c1eedc97d68c0fe018

“Eskiden su faturalarının içerisinde bir kalem katı atık bedeli yazıyordu. İlçe belediyelerinin hiçbirinin bir bilgisi olmadan bizler adına Aydın Büyükşehir Belediyesi logolu bir ihbarname bastırılmış. Bu başlı başına kaynağın lüzumsuz yere tüketilmesidir. Sırf siyasi olarak istismar etmek için kanunun verdiği görevi bir satıra bir kalem yazmak mümkünken bu yapılıyor. Maalesef şöyle bir propaganda da yapılıyor. ‘Bunları ödemeyebilirsiniz, bunlar için af gelebilir, bunlar için bir şey yapılamaz.’ Böyle laflar üretilerek tüm ilçelerde böyle bir şey yapılıyor. Büyükşehir Kanunu belediyelerin tamamında her maddesiyle geçerli. Bizim her konudaki gelirlerimizle ilgili tasarruf Büyükşehir Belediyesi’ne gidiyor ama bizimle ilgili her kuruşun içerisine bir parmak sokuluyor. Bir tek Aydın Büyükşehir Belediyesi’nde bu şekilde bu numaralar yapılıyor. İncirliova Belediye Başkanı Gürşat Kale bunu cebine mi sokacak. Efeler Belediyesi bunu cebine sokmak için mi istiyor? Bunları sanki ilçe belediyeleri vatandaşa eziyet yapıyormuş gibi bir intibah ile sunarsanız elde edeceğiniz faydanın ne olacağını ben kestirmiş değilim. Ayrıca kanalizasyon ve arıtma tesisi olmayan yerlerden aldığınız atık su bedelleri sizi bir gün vurur. Arıtma tesisi olmayan, kanalizasyonu olmayan yerlerden bunun alınması bana göre anayasal bir suç.”

e15b972bcbc42c215c9144a7d0500dc8