Aydın Yetiştirme Yurdu Ayrılanlar Derneği Açılışı

01.04.2016 tarihli Aydın Denge Gazetesi haberidir.

Aydın Yetiştirme Yurdu Ayrılanlar Derneği, İncirliova’da büro açtı. Derneğin açılışında konuşan İncirliova Kaymakamı Ediz Sürücü, ilçenin büyüdüğüne dikkati çekerek, derneğin diğer sivil toplum kuruluşları için de başlangıç olmasını istedi.

İncirliova Belediyesi’ne ait iş hanlarındaki dükkanların birisinde açılan Aydın Yetiştirme Yurdu Ayrılanlar Derneği’nin (YURTAYDER) açılışı sade bir törenle gerçekleştirildi. Kendisinin de küçük yaşta yetiştirme yurdundan ayrıldığını belirten Kurucu Başkanı Mahmut Güney ile Başkan Yardımcısı Mehmet Yokuş, amaçları ve faaliyetleri hakkında açılışa katılanlara ve ilçe protokolüne bilgi verdi. Derneğin özelliğiyle Aydın’da ilk, merkezinin de İncirliova olduğu bildirildi.

237a2d12e160d2c2715644d95b853fa7

DERNEK, AİLE ŞEFKATİNİ ARATMAYACAK

Dernek Başkanı Mahmut Güney, kimsesizlere gerçek aile şefkatini aratmayacaklarını ifade ederek şunları söyledi:

“Yurtta yetişen çocuklar 18 yaşını doldurduktan sonra kurumla ilişiği kesiliyor. Ardından devletimiz bu çocukları geçici süreliğine devlet memuru yapıyor. Ancak kimseleri olmadığı için gidecek yerleri olmuyor. Böyle olunca da ya baleci ya tinerci ya da kötü emellere karşı korumasız hale geliyorlar. Bu çocukların ellerinden tutup bünyemizde barındırarak iş, yatacak yer, yiyecek ve içecek sağlamak için derneği kurduk. Burada çocuklara aile şefkatini göstereceğiz. İyi bir birey yapmak için uğraşacağız. Aydın’da ilk defa bu derneği biz kurduk. Merkezimiz İncirliova’da olacak.”

c7ff7268abdc63f422cf36aa55e5833f

“STK’LAR İÇİN BAŞLANGIÇ OLUR”

İncirliova Kaymakamı Ediz Sürücü ise, “Devletimiz, yetiştirme yurdundan gelen arkadaşları kamuda istihdam ediyor. Onların bir araya gelmesi için derneğin kurulması önemli. Bu çocukların kötü yola düştüklerini de iyi yolda ilerlediklerini de gösteren var. İyi örnekler bu şekilde artırılmalı. Güzel bir hizmet. İnşallah sivil toplum kuruluşları için bu bir başlangıç olur. Çünkü İncirliova büyüyor. Sosyal alanlarda başka cemiyetlerin de İncirliova’da faaliyete geçme zamanı geldi” diye konuştu.

Derneğin açılışına İncirliova Kaymakamı Ediz Sürücü, Belediye Başkanı Gürşat Kale ile daire amirleri katıldı.