Belediye, Sarıyörük ailesinin evini müzeye dönüştürecek

28.03.2016 Aydın Denge Gazetesi Haberidir.

İncirliova’nın köklü ve hayırsever ailelerinden merhum Ali Sarıyörük’ün eşi Suna Sarıyörük, İstiklal Mahallesi’nde bulunan tarihi evin kültür müzesine dönüştürülmesi için, 50 yıllık kullanım hakkını İncirliova Belediyesi’ne verdi.

İncirliova’ye okul, cami gibi birçok katkı sunan Sarıyörük ailesi, İstiklal Mahallesi İnkılap Caddesi’ndeki 19’uncu yüzyılın Osmanlı sivil mimari örneğini taşıyan evlerinin kullanım hakkını, 50 yıl süreliğine İncirliova Belediyesi’ne verdi. İsmi ‘Suna Ali Sarıyörük Kültür Evi’ olması planlanan projeyle ilgili İncirliova Belediyesi, evin yeniden tasarlanması ve peyzaj çalışmalarının yapılarak Kültür Sanat Evi’ne dönüştürülmesi için Aydın Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Doğal Kaynaklar Ruhsat ve Kültür Varlıkları Müdürlüğü’ne müracaat etti. Projenin incelenmesi sonucunda kültür varlıkları, koruma kapsamında projeye maddi destek de sağlayacağını bildirdi.

ANILARI TAZELENDİ

İncirliova’da bir dönem belediye başkanlığı yaptıktan sonra İzmir’e yerleşen ve 60 yaşında kalp krizi sonucu hayata veda eden Ali Sarıyörük’ün eşi Suna Sarıyörük (73), evlendikten sonra yaşadıkları İstiklal Mahallesi’ndeki evlerine kızları Nebihe Sarıyörük ve Elif Sarıyörük ile giderek incelemede bulundu. İnceleme esnasında aile, evde yaşadıkları dönemleri hatırlayarak zaman zaman duygulandı.

“ALİ, DOĞDUĞU YERE BAĞIMLIYDI”

Ali Sarıyörük ile evlendikten sonra İzmir’den İncirliova’ya taşındığını belirten, Suna Sarıyörük, şöyle dedi:

“Ali burada doğdu. Dedesi Ali’yi çok severdi. Ali’nin mağdur olmaması için kendisine ev ve işyeri hediye etti. Ali, bulunduğu yere çok çok bağımlı birisiydi. Evlendikten sonra İncirliova’ya yerleştik. Ben 14 yıl İncirliova’da yaşadım. Aile olarak karar alarak, burayı yaşatmak istedik.”

“BÜYÜK ONUR DUYDUK”

Sarıyörük ailesinin İncirliova’ya büyük katkılar sunduğunu ifade eden İncirliova Belediye Başkanı Gürşat Kale ise “Bir dönem ilçemizde belediye başkanlığı görevini de yürüten hayırsever kişiliği ve ilçemize olan katkılarından dolayı Ali Sarıyörük’ü bir kez daha saygıyla anıyoruz. İncirliova Belediyesi olarak Merhum Ali Sarıyörük’ün isminin kendisine ait evin kültür sanat evine dönüştürülerek yaşatılması, bizim için büyük onurdur” diye konuştu.

Kültür Sanat Evi ile ilgili çalışmaların kısa süre içerisinde başlayacağı, projenin yaklaşık 50 bin liraya mal olacağı öğrenildi.

ALİ SARIYÖRÜK KİMDİR?

İlkokulu İncirliova’da İzzet Ayaydın Ali Sarıyörük İlkokulu’nda; ortaokulu İstanbul’da Galatasaray Ortaokulu’nda (Ortaköy), liseyi İstanbul Galatasaray Lisesi’nde (Beyoğlu) okudu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde başladığı yükseköğrenimini tamamlamadan İncirliova’ya döndü. Askerliğini yedek subay olarak Diyarbakır’da yaptı. Ciftçilik yapan Sarıyörük, modern tarım uygulamaları konusunda iyi uygulama örnekleri gösterdi. Siyasette aktif olarak yer alan Sarıyörük, 1973 yılında Belediye Başkanı Ali İrfan Aksoy’un senatör adayı olması nedeniyle vekaleten belediye başkanlığı görevini yürüttü. 1970’te Tariş Pamuk Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. Farklı zamanlarda Aydın İl Genel Meclisi Üyeliği yapan, evli ve 5 çocuk babası olan Ali Sarıyörük, 29 Temmuz 1996’da vefat etti.