“Bu millete ayak oyunları sökmez”

1 Ocak tarihli Aydın Denge gazetesi haberidir.

İncirliova’da yapılan 2017’nin ilk deve güreşi, İstanbul’daki terör saldırısından dolayı buruk geçti. Güreş alanında İncirliova Belediyesi tarafından 4 bin tane Türk bayrağı dağıtılırken, Belediye Başkanı Gürşat Kale, saldırıların kendilerini günlük hayattan ve devletten vazgeçiremeyeceğini söyledi.

İncirliova Belediye Başkanlığı öncülüğünde, İncirliova Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Derneği tarafından desteklenen 31’inci Geleneksel İncirliova Deve Güreşleri Festivali İncirliova güreş alanında gerçekleştirildi. Festivalin ücretiz olduğu alanda güreşseverler sabahın erken saatlerinde alanı doldurdu. Festivalde güreşlerin eğlence kısmı çıkartılırken, İncirliova Belediyesi tarafından güreşseverlere 4 bin adet Türk bayrağı ve yağlık dağıtıldı. Renkli görüntülere sahne alan güreşlerde toplam 178 pehlivan deve, akşam saatlerine kadar kıran kırana güreşti. İncirliova Belediye Başkanı Gürşat Kale, Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Belediye Başkan Yardımcısı Yalçın Sarı, MHP’li Belediye Meclis Üyeleri, İncirliova Ziraat Odası Başkanı Ali Kaykı, Muhtarlar Derneği Başkanı Mukadder Yüksel ile birlikte sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve muhtarlar güreşleri izlemeye gelen vatandaşları birlikte selamladılar.

“DİK DURUŞUMUZU GÖSTERECEĞİZ”

Halkı selamladıktan sonra bir konuşma yapan Belediye Başkanı Gürşat Kale, “Gecenin ilk saatlerinde İstanbul’da yaşanan terör hadisesini şiddetle kınıyor, lanetliyoruz. Bir insanı öldürmek bütün insanlığı öldürmektir anlayışıyla terörün nereden kim tarafından, yapılırsa yapılsın her zaman karşısındayız. İnsanlığın böyle bir davranışla karşı karşıya gelmesinden dolayı üzüntülerimizi paylaşıyoruz. Ama Türk Milleti’nin bu konudaki birlik ve beraberliğini inanıyoruz ki hiç kimse bozamayacaktır. Onun için bu tür etkinliklerimi bizi bu şekilde ayak oyunlarıyla günlük hayatımızdan devletimizden, milletimizden aramıza nifak sokarak bizleri güvensizlik ortamına getirenlere inadına dik duruşumuzu göstereceğiz. Bayrak inmez, ezan susmaz. Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Güreşlerimizde emeği geçen herkese ve vatandaşlarımıza teşekkür ederiz. Türkiye Cumhuriyeti ülkesiyle, milletiyle, bölünmez bütünlüğünü her sıkıntıda göstermiş, bu konuda rüştünü ispat etmiştir. Bütün dünya milletlerine rehber olmuş Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği yolda, Cumhuriyet yolunda birlik, beraberlik ve dayanışma içinde yürümeye devam edeceğiz” diye konuştu.

GÜREŞLERİN MASKOTU OLDU

Tozu toprağa katan pehlivan develeri ayırması kolay olmadı. Rakipleri ile kıyasıya güreşen develer, güreşseverlere heyecanlı anlar yaşattı. Bazı develer rakiplerini tuş ederken bazıları da berabere kaldı. Güreş alanına bazı develer yanlarında eşek ve köpekle gelmesi, izleyenleri gülümsetti. İncirliova’dan Yaşar Kamalı’nın ‘Kamalı’ adlı devesiyle güreş alanına bir de iki çocukla birlikte eşek girdi. Ayrıca Sermet Boruzan’ın ‘Değirmenci’ adlı devesiyle birlikte de alana köpek girdi. Eşek ve köpeğin develerin yakın dostu olduğu ve günlük yaşamda birlikte vakit geçirdiği, yanlarında eşek ve köpek olmadan hareket etmediği öğrenildi. Güreşleri izlemeye gelen bilerce seyirci, güzel ve güneşli havanın tadını çıkardı.