“Dine karşı sergilenen bir tutum yok”

29 Şubat 2016 tarihli Aydın Denge Gazetesi haberidir.

İncirliova Belediye Başkanı Gürşat Kale, AK Parti İncirliova İlçe Başkanı Kazım Günaydın’ın Atak Petrol’deki mescidin yıkılması ve Sandıklı Mahallesi’ndeki caminin yıkılacak olması konusunda eleştirisine cevap vererek, “Bir mabedin yok edilmesi ve bu konuda sanki dine karşı bir tavır gibi bir şeylere algılanacak tarzda ifadelerin bulunulmasını ben iyi niyetli bir yorum olarak değerlendirmiyorum. Dine karşı sergilenen bir tutum yok” dedi.

İncirliova Belediyesi’nin merhum başkanı Cemal Toprak zamanında yapılan, içinde petrol istasyonu, restoran ve mescidin bulunduğu 7 bin 10 metrekarelik Atak Petrol, ihaleyle Aydın’da bir firmaya satılmıştı. AK Parti İncirliova İlçe Başkanı Kazım Günaydın, satışın ardından Atak Petrol’deki mescidin yıkılması ve Sandıklı Mahallesi’ndeki caminin yıkılıp yenisinin muhtarlık binasının yerine yapılmak istenmesini eleştirmişti.

“ÖZEL BİR KONUMU VARDI”

Eleştirilere cevap veren İncirliova Belediye Başkanı Gürşat Kale, satılan Atak Petrol’ün özel konumu bulunduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“İncirliova’da Atak Petrol diye anılan petrol ofisi olan yerde belediyemizce yaptırılmış olan bir mescit vardı. Aydın’ın Büyükşehir Belediyesi’ne dönüştükten sonraki İncirliova Belediyesi’nin ihtiyaçlarının ve sıkıntıların çözülmesi anlamında oranın İncirliova Belediye Meclisi’nden satılması kararını aldık. Aldığımız yetkiyi de usulüne uygun şekilde ihaleyle sattık. Bu konuda herhangi bir özel ya da genel anlamda gündeme getirilmiş bir tavır ya da istek olmadı. Ama mahallemizin yeni gelişen sosyal ihtiyaçların en başında olan dini vecibelerin yerine getirilmesi olan müftülük külliyesi ve camisinin yapımı için çok ciddi bir gayret var. Göreve geldiğimiz günden bu tarafa o caminin bu günlere getirilmesi konusunda hem şahsi hem de belediye olarak kurumsal desteklerimiz var. Bundan sonra da desteğimizi sürdüreceğiz. İncirliova’ya örnek gösterilebilecek güzel bir tesisin yapılması konusunda elimizden geldiği kadar çalışıyoruz. Satılan yerdeki mescidin de zaten özel bir konumu vardı. Ve o alanın içerisinde kişilerin bugünkü ihtiyaçların karşılanması bakımından mevcudiyetini sürdürebilmesi hem mimari olarak hem de yapı olarak uygun gözükmediği için kaldırılması gerekti. Ve yeni sahipleri onları da oradan kaldırdı. Biz burayı satarken onlara bu ihtiyacın ileride söz konusu olduğunda yapılacak tesislerle de gözetilmesi noktasını hatırlattık, onlarda bu konuda ellerinde geldiğini yapacaklarını söylediler. Bu konuda orada bir mabedin yok edilmesi ve bu konuda sanki dine karşı bir tavır gibi bir şeylere algılanacak tarzda ifadelerin bulunulmasına ben iyi niyetli bir yorum olarak değerlendirmiyorum.”

“CAMİYİ TADİLAT ETMEK YERİNE, YENİSİNİ YAPMAK İSTEDİK”

Belediye Başkanı Kale, Sandıklı Mahallesi’ndeki caminin yıkılarak, muhtarlık binası yerine yapılacak olmasının gerekliliğini de şöyle açıkladı:

“Sandıklı’da tek cenaze kaldırılan, bahçesi müsait camimiz, eski köy camisi. Ama o yerleşim yerlerine okulun yapılması, oradaki inşaatın gelişmesiyle beraber o meydanın düzenlenmesi ihtiyacını ortaya çıkarttı. Biz de oradaki vatandaşların talepleri ve değerlendirmelerine uygun olarak bir çalışma yaptık. Arkadaşlarımız mevcut caminin, mevcut haliyle kullanılması için 80-90 bin liralık ödeneğe ihtiyacı olduğunu, bu camiye bu kadar para harcanmaktansa daha düzgün, daha büyük ihtiyaca cevap verebilecek tarzda bir cami yapılmasının daha doğru olacağını hatta mümkünse bu caminin yerinin şuanda muhtarlık yeri olarak kullanılan yere alınması halinde daha ferah olacağı ayrıca mevcut yerinde eğer yetkili bu konudaki söz söyleyebilecek kurumlardan alınabilecek cevaplarla daha iyi şartlarda bir şeylerin gerçekleştirilmesi için çalışma yaptık. Arkadaşlarımızda bununla ilgili çalışmalarını yaptılar. Sonuçta vatandaşların talebi kurumların onayı gerçekleşirse bunu yapalım dedik. Biz orada yaşayan halkımızın ihtiyaçlarının daha iyi giderilmesi konusunda çalışıyoruz. Yazışmalar sürüyor. Onay gelirse projemizi sürdüreceğiz. İlla camiyi yıkalım diye bir şey demiyoruz. Ama muvafakatname olursa yer takasıyla camiyi daha uygun yerde yapmak için taahhüdümüz var.”