Elektriğinin yüzde 25’i güneşten

4 Ocak 2017 tarihli Aydın Hedef gazetesi haberidir.

İncirliova Belediyesi, Acarlar Kapalı Pazar Yeri’nin çatısına kurduğu Güneş Enerjisi Santrali’nden(GES) resmen elektrik üretmeye başladı. Başkan Gürşat Kale, GES aracılığıyla İncirliova Belediyesi’nin elektrik ihtiyacının yüzde 25’ini karşılamayı amaçladıklarını söyledi.

Acarlar Mahallesi’nde 3 Mart 2016 tarihinde Kapalı Pazar Yeri’ni hizmete açan İncirliova Belediyesi, pazar yerinin çatısına da Güney Ege Kalkınma Ajansı’ndan(GEKA) aldığı hibe desteğiyle 100 kilowatt saat kapasiteli güneş enerji santrali kurdu.

Devreye soktuğu güneş enerji santralinde, deneme amaçlı elektrik üretimini tamamlayan İncirliova Belediyesi, AYDEM ve TEDAŞ’ın onay vermesiyle resmen elektrik üretimine başladı.

İncirliova Belediye Başkanı MHP’li Gürşat Kale, Aydın’da kendi elektriğini kendisi üreten ilk pazar yerini Acarlar Mahallesi’nde hizmete açmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Pazar yerinde, güneş enerji panelleriyle ürettikleri elektrikle pazar yerindeki dükkanların enerji ihtiyacını karşıladıklarını dile getiren Kale, ihtiyaç fazlası elektriği ise depoladıklarını ve TEDAŞ’ın ana sistem hattına aktaracaklarını ifade etti.

“İLK MAHSUPLAŞMA BU AY”

Acarlar güneş enerji santralinden belediyenin elektrik ihtiyacının yüzde 25’ini karşılamayı amaçladıklarını belirten Kale, “AYDEM ve TEDAŞ’ın onay vermesiyle resmen elektrik üretimine başladık. Ürettiğimiz elektriğin bir kısmıyla pazar yerimizin enerji ihtiyacını karşılıyoruz. İhtiyaç fazlası elektriği de AYDEM aracılığıyla TEDAŞ’a vereceğiz. TEDAŞ, kendisine verdiğimiz elektrik miktarını, belediye olarak İncirliova’nın herhangi bir yerinde tükettiğimiz elektrikten düşecek. TEDAŞ ile ilk mahsuplaşmayı, muhtemelen bu ay yapacağız. Pazar yeri santralimizle, belediyemizin elektrik faturasının yüzde 25’ini karşılamayı planlıyoruz” dedi.

GÜNEŞ DİREK VE AĞAÇLARI

Güneş enerjisinden daha fazla istifa etmek için ilçenin çeşitli yerlerine güneş direk ve ağaçları yerleştirdiklerini kaydeden Kale, “Belediyemizin, tükettiği elektriğin tamamını karşılamak için projeler üretiyoruz. Elektrik tüketimimizi düşürmek için örneğin parklara, okullara ve çeşitli yerlere güneş direği ve ağaçları yerleştirdik. Bunların her birisi bulundukları yerde güneşten aldıkları ışığı kendi içlerinde elektriğe dönüştürüp etrafını aydınlatıyor. Jeotermalden elektrik üretmek için de çalışmalarımız devam ediyor. İncirliova olarak güneş ve jeotermal gibi temiz enerji ile hayatımızı sürdürmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.