“Fıstıklı lokum, paket çikolata dağıtımı büyük işmiş”

14 Nisan 2016 tarihli Aydın Denge Gazetesi haberidir.

İncirliova Belediye Başkanı Gürşat Kale, Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edilen 2015 yılı faaliyet raporunu değerlendirirken, “Fıstıklı lokum, paket çikolata dağıtımının büyük iş olduğunu üzülerek okudum” eleştirisinde bulundu.

84bb686d50f6964c1b862ebaf30f251d

Faaliyet raporunda olağan işlerin büyütüldüğü imasında bulunan İncirliova Belediye Başkanı Gürşat Kale, şunları kaydetti:

“Büyükşehir yeni bir yapı. Aradan iki sene geçti. Ciddi kurumlar için iki senelik geçiş süreci çok önemlidir. Ama ikinci senenin sonunda Büyükşehir Belediyesi Muhtarlıklar İşleri Daire Başkanlığı’nın faaliyeti içerisinde ‘Kurban Bayramı’nda muhtarlarımıza ve ilgili kurum ve kuruluş temsilcilerine fıstıklı lokum dağıtıldı. Yılbaşı kutlaması olarak muhtarlarımıza ve ilgili kurum ve kuruluş temsilcilerine paket çikolata dağıtıldı’ gibi faaliyetlerinin buraya yazılmasının ne kadar büyük işler olduğunu üzülerek okudum. Yorumunu vatandaşlara bırakıyorum. Ayrıca Fen İşleri Daire Başkanlığı’nın faaliyet raporunda da İncirliova sınırları içerisindeki yapım işleri kapsamında Acarlar Hali’nin sıva ve tadilatı yapılmış. İncirliova için yapılmış en önemli yapım faaliyeti de bu gözüküyor. İncirliova adına Büyükşehir Belediyesi’nin faaliyet raporunda yazılması gereken büyüklükte ben bir şeyler bulmak için çok çaba sarf ettim ama görebildiklerim bunlar.”

aff58846e1d5da3c1961756f8bd884cc

“İNCİRLİOVA HALKI KAYNAK KARŞISINDA, YATIRIM BEKLİYOR”

Belediye Başkanı Kale, iki yıl süre içerisinde Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne aktarılan kaynaklar karşısında İncirliova halkının yatırım beklediğini kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü:

“İki yıldır Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne gerek İller Bankası gerekse alacaklarımızın değeriyle bizden 24 milyon lira civarında kaynak aktarıldı. Bu bedellerin karşılığında İncirliova halkı Büyükşehir Belediyesi’nden yatırım bekliyor. Biz bunların takipçisiyiz. İlaçlama, haşerelere karşı yürütülen mücadele çok ciddi ve toplum sağlığı için önemli bir hizmet. Büyükşehir’in toplu olarak yapması gereken bir hizmet. Bu, ilk belediye meclis toplantısıyla ilçe belediyelerine devredildi. Bununla ilgili en ufak bir destek sağlanmadı. Ama bu görev Büyükşehir yapısının içerisine verilmişken, yük olarak ilçe belediyelerine verildi.”

“AY-BEL ŞİRKETİNİN CİROSUNUN DAHA FAZLA OLMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

Kale şöyle devam etti: “Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı kuruluşlar kapsamında AY-BEL İnşaat Spor Gıda Hizmetleri AŞ.’nin 2015 yılı cirosu 9 milyon 250 bin lira. Faaliyette, şirkette 2015 yılında 658 personelin çalıştığı yazıyor. 658 personel, asgari ücretle 12 ay çalışıyorsa bir milyon 316 bin lira aylık, 15 milyon 792 bin lira da yıllık personel gideri olması gerekirken; otopark, kafe, köy kahveleri, restoran, teleferik, otel, halk ekmek fabrikaları işletmeciliği yapan bir şirketin cirosunun bundan daha fazla olması gerektiğini düşünüyorum. Bu konunun aydınlatılması gerekir.”

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin nisan ayı Meclis Toplantısı’nda gündeme sunulan 2015 Yılı Faaliyet Raporu, oylama 39-39 eşit çıkmasına rağmen, ret edilmesi için 3’te 2’lik oy oranı gerektiği için kabul edilmişti.