İlk kez yapılan tohum takası şenliğine yoğun ilgi

25.03.2017 tarihli Aydın Denge Gazetesi haberidir.

İncirliova Belediyesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen ‘Yerel Tohum Takas Şenliği’ yoğun ilgi gördü. Festival havasında geçen etkinliğe Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu da katılırken konuklar yüzlerce tohumu takas etti. Şenliğe gelen yerel üreticiler de kendi ürünlerini misafirlere tanıttı.

İncirliova Belediyesi tarafından gerçekleştirilen İncirliova Kent Konseyi, Ulusal Tohum Takas Merkezi, Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve İncirliova Ziraat Odası’nın desteklediği ‘Yerel Tohum Takas Şenliği,’ Park İncirliova’da düzenlendi. Etkinliğe katılan çiftçiler yanlarına getirdikleri doğal tohumları, ücretsiz olarak takas etti. Tohumların takası ile üretim çeşitliliğinin arttırılarak, ‘ata-dede tohumlarının’ gelecek nesillere aktarılması hedeflendi. Şenliğe, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu meclis üyeleriyle katılırken, Türkiye’den Antalya, Bursa, Muğla, İzmir gibi çeşitli il ve ilçelerden 15 Kent Konseyi katıldı.

Organik ve doğal ürünlerin sergi ve satışının yapıldığı şenlik yoğun ilgi gördü.

“DOSTA DÜŞMANA KARŞI AYAKLARIMIZIN ÜSTÜNDE”

İncirliova Belediye Başkanı Gürşat Kale, ilk kez yaptıkları ‘Yerel Tohum Takas Şenliğinin’ bundan sonra geleneksel hale getirileceğini kaydederek şöyle dedi: “Yerel tohumların artık daha iyi sahiplenilmesi gerekiyor. Biz konuya dikkat çekmek için bugün bu etkinliği düzenliyoruz. Hassasiyeti paylaşmak üzere buradayız. Yerli tohumlarımızın daha çok değer kazanması ve kullanılması için çaba harcıyoruz. Yerel tohumları daha fazla kullanarak dosta düşmana karşı ayaklarımızın üstünde durmaya çalışacağız. Buna farkındalık yaratmak için bu şenliği gerçekleştirdik. İncirliova Belediyesi olarak Türkiye’deki birçok kişiyi buraya davet ettik. Bizden daha tecrübeli olan ve eko tarım konusunda ciddi yol kateden Büyükkonuk Belediye Başkanı’nı da davet ettik. Bizi kırmayarak buraya geldi bize renk kattı. Onların da bu konuda bilgi ve tecrübelerinden fayda sağladık. Bundan sonraki yıllarda takas şenliğini geleneksel hale getireceğiz.”

“MUHTEŞEM ETKİNLİK YAPTILAR”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu, sosyal yaşamda her evde bir kanser vakasıyla karşılaştıklarını kaydederek, “İnsanın topraktan masaya kadar gelecek ürünün önemli bir yeri var. O tohum kimyasalla yapılmışsa biz bunu yeriz, Kıbrıs’ta olduğu gibi maalesef her evde bir kanser vakasıyla karşı karşıya kalırız. KKTC’de yaklaşık 10 yıldır bu konulara ağırlık vermeye başladık. Yerel tohumların kimyasallarla değiştirilmeden soframıza gelmiş olmasıdır. İlk defa olacak bu etkinliğin geleneksel hale geleceğine inanıyorum. İncirliova’nın bugün yapmış olduğu muhteşem etkinlik birçok ülke vatandaşının buraya akın etmesini sağlayacak. Artık kanser olmayan bir ev yok maalesef. Bununla bütün evlere ses vererek insanların sağlıklı olmasını sağlamak istiyoruz. Büyükkonuk Belediyesi olarak İncirliova Belediyesi’nin tüm etkinliklerine destek olmaya çalışacağız” diye konuştu.

“BAŞKA ÜLKELERE BAĞLI KALDIK”

İncirliova Ziraat Odası Başkanı Ali Kaykı ise, “Atalarımız tarafından eskiden ektiğimiz tohumları alır, yeniden dikerdik. Maalesef ektiğimiz tohumlar şimdi fide olmadı. Başka bir ülkeye bağlı kalmış durumdayız. Arkadaşlarımız yerli tohumu kazanmak için çalışıyorlar. Bizler de Ziraat Odası olarak destek vererek, bunları çiftçimize anlatacağız” dedi.

Konuşmaların ardından halk oyunları gösterisi sunuldu. Daha sonra yerel ürünlerin sergilendiği stantlarda tohum takası yapılırken, misafirlere de keşkek ikram edildi.