İncirliova jeotermalde bir ilki gerçekleştirecek

4 Ağustos 2016 tarihli Aydın Denge Gazetesi haberidir.

İncirliova Belediye Başkanı Gürşat Kale’ye geçen ocak ayında Aydın Termal Turizm ve Jeotermal Sistemleri (AYTER) ile anlaşmalara imza yetkisi veren İncirliova Belediye Meclisi, jeotermalin ısıtma ve soğutmada kullanılması için ağustos ayı meclis toplantısında da hizmet alımı için yetki verdi. Başkan Kale, “Jeotermal konusunda, belediyeler vasıtasıyla ilk defa farklı kullanım anlamında bir işe girilmiş olunacak” dedi.

3cf6334541344939a445d86eaf2de8d4

İncirliova Belediyesi toplantı salonunda gerçekleştirilen ağustos ayı meclis toplantısında 5 ana, 2 ek gündem maddesi görüşülerek karara bağladı. Toplantıya İncirliova Belediye Meclis Üyesi AK Partili Fetullah Subaşı, Münevver Aksoy ile CHP’li Meclis Üyesi Efsun Suna Koçbil, mazeretli olarak katılmadı. Ocak ayı meclis toplantısında İncirliova’nın jeotermal enerjiyle ısıtılması ve soğutulması, termal turizmin ve seracılık alanlarında kullanılması ve buna bağlı olarak hava kirliliğin önüne geçilmesi düşünülerek Aydın Termal Turizm ve Jeotermal Sistemleri (AYTER) ile İncirliova Belediye Başkanı Gürşat Kale arasında protokol imzalanması konusunda yetki verilmesi kararı oybirliğiyle kabul edilmişti. Projenin hayata geçirilmesi için ağustos ayı meclis toplantısında da hizmet alımı için yetki istendi.

09b7dbaadbc096c1c37c7e8689f52c1e

“HİÇBİR İDARENİN YAPMAYA CESARET EDEMEDİĞİ BİR İŞ OLACAK”

Gündem maddesiyle ilgili meclis üyelerini bilgilendiren Belediye Başkanı Kale, şöyle dedi: “Protokol kapsamında jeotermal akışkanla ilçede ısınma, soğutma, turizm ve termal faaliyetlerinin artırılması amaçlanmıştır. Bizim hizmet alımı ihalesine ihtiyacımız vardır. İncirliova, bu kaynaklar açısında varlık içinde yokluk çekmektedir. Bunu gerçekleştirmek için uzun zamandır çaba sarf ediyoruz. Bu, Türkiye için bugüne kadar belki hiçbir idarenin yapmaya cesaret edemediği bir işin başlangıcı olacak. Aynı zamanda jeotermal, belediyeler vasıtasıyla ilk defa farklı amaçla kullanılacak. Bu işi hep birlikte yürüteceğiz, bu konuda heyecanlıyız.”

Gündemin bir diğer maddesinde jeotermal çalışmaları için borçlanma yetkisi istendiğinde de muhalif meclis üyeleri, yapılacak ihalenin mecliste kurulan bir komisyonda değerlendirilmesini istedi. Karşılıklı fikir alışverişlerinin ardından her iki gündem maddesi de CHP’li meclis üyelerinin ret oy kullanmasına karşın oy çokluğuyla kabul edildi.

399fdcd70cea1c25c1e5ff27f0ef6bd3