İncirliova ve Germencik’te gaziler günü kutlandı

19 Eylül tarihli Aydın Denge Gazetesi haberidir.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün TBMM tarafından 19 Eylül 1921 tarihinde Gazilik unvanı verilmesi sebebiyle her yıl 19 Eylül’de kutlanan Gaziler Günü nedeniyle İncirliova ve Germencik’te tören düzenlendi.

İncirliova Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen törene İncirliova Kaymakamı Ediz Sürücü, İncirliova Belediye Başkanı Gürşat Kale, Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Başçavuş Ahmet Kurt, daire amirleri, gaziler, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile gaziler katıldı.

 

Tören, İncirliova Kaymakamı ve İncirliova Belediye Başkanı’nın Atatürk anıtına çelenk koymasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı. Protokol üyeleri, gazi ve gazi yakınları daha sonra Park İncirliova’da kendileri için hazırlanan kahvaltı programına katıldı.

 

“GAZİLERİMİZLE OLMAKTAN MUTLULUK DUYUYORUZ”

Düzenlenen kahvaltı programında konuşan İncirliova Belediye Başkanı Gürşat Kale, “Vatanın bölünmez bütünlüğünün en açık örnekleri olan gazilerimiz ve aileleri ile olmaktan mutluyuz. Bu tür organizasyonları geleneksel hale dönüştürdük. Ben bir kez daha vatanı için canını vermiş gazi olmuş herkesi minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Bu vesileyle de tüm ebediyete intikal etmiş tüm gazi ve şehitlerimize rahmet ediliyorum” dedi.

 

“HER ZAMAN YANINIZDA OLACAĞIZ”

Her yıl olduğu gibi bu yılda gaziler gününü gazi ve gazi yakınlarıyla birlikte olarak kutladıklarını ifade eden İncirliova Kaymakamı Ediz Sürücü de, “Bu yıl Ümit Alçiçek, kardeşimizde Şırnak Silopi’de gazi olarak aramıza katıldı. Kendisine ve tüm gazilerimize bir kes daha şükranlarımızı sunuyoruz. Her zaman devletimiz, milletimiz ve hükümetimiz olarak sizlerin emrinde olacağız” diye konuştu.

 

GERMENCİK’TE DE KUTLANDI

19 Eylül’de kutlanan Gaziler Günü nedeniyle Germencik’te de tören düzenlendi. Germencik Cumhuriyet Meydanında gerçekleşen törene vekaleten İncirliova Kaymakamı Ediz Sürücü, Germencik Belediye Başkan Yardımcısı Adem Toy, Germencik İlçe Emniyet Müdürü Özmenlikan, Germencik Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Aydın Aktaş, diğer protokol üyeleri ile birlikte gaziler ve gazi yakınları katıldı.

 

Tören, İncirliova Kaymakamı ve Germencik Belediye Başkanı’nın Atatürk anıtına çelenk koymasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı. Meydandaki törenin bitmesinin ardından Germencik Park Restoran’da protokol üyeleri ile gaziler ve yakınları öğle yemeğinde bir araya geldi.

Germencik’te yaşayan tek Kore Gazisi 87 yaşındaki Mehmet Dilsiz, tören alanına Germencik İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevli polisler tarafından tekerlekli sandalye üzerinde getirildi.