İncirliova zeytinyağlılar festivaline hazırlanıyor

20.04.2016 tarihli Aydın Denge Gazetesi haberidir.

İncirliova Belediyesi ile İncirliova Kent Konseyi, ortaklaşa düzenleyecekleri yöresel zeytinyağlılar ve ot festivali yemeklerine hazırlanıyor. Kazananın çeşitli hediyelerle ödüllendirileceği festival için son başvuru tarihinin 4 Mayıs olduğu açıklandı.

971ac422d583559ef7ae37f70179b352

Ege Bölgesi’nde yetişen zeytin, incir ve bol ot çeşitleri ile beslenmenin, insan sağlığına katkısı konusunda halkı motive etmek ve sağlıklı beslenme konusunda farkındalık yaratmak amacıyla İncirliova Belediyesi ile İncirliova Kent Konseyi yöresel zeytinyağlılar ve ot festivali düzenleyecek. Festivalde İncirliova’da yetişen ve üretilen zeytin, zeytinyağı, incir ve bu ürünlerden yapılmış yerel lezzetlerin tanıtımının da yapılacağı yarışmaya her türlü zeytinyağlı, yöresel otlar ve incirden yapılmış yemek ve tatlılarla başvurulabileceği ifade edildi. Yarışmaya profesyonel olmayan 18 yaşını doldurmuş herkesin katılabileceği ve başvuru formlarını 4 Mayıs’a kadar İncirliova Belediyesi Kültür Birimine ulaştırmaları gerektiği kaydedildi.

YEMEK YAPIMINDA SADECE ZEYTİNYAĞI KULLANILACAK

Yarışmaya katılacak kişiler, yemekleri pişirmede sadece zeytinyağı kullanabilecek. Yarışmaya katılacak yemekler veya tatlılar, görüntüsü, lezzeti, sunuş biçimi, orijinalliği ve içeriğine bakılarak değerlendirilecek.

ÖDÜLLER

Zeytinyağlılar, ot yemekleri ve tatlılar olmak üzere üç kategoride yapılacak yarışmada birincilere çeyrek altın, tencere takımı, ikincilere tava takımı, üçüncülere ise cam tencere takımı hediye edilecek. Ayrıca yarışmaya katılan herkese şişe zeytinyağı ile katılım belgesi verilecek. 6 Mayıs’ta İncirliova Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilecek yarışmanın son başvuru tarihi 4 Mayıs olarak bildirilirken, hünerine güvenen herkes, yarışmaya katılmaya davet edildi.