İncirliova’da festival heyecanı

6 Eylül 2016 tarihli Aydın Denge Gazetesi haberidir.

En iyi incir yarışmasına Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı üreticiler katılabilecek.

İncirliova Belediyesi tarafından gerçekleştirilen 13. İncir ve Kültür Festivali hazırlıklarında sona gelindi. Çarşamba günü en iyi incirin seçilmesiyle başlayacak olan festival, akşam düzenlenecek İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu’nun konseriyle sona erecek.

Festival çarşamba günü saat 10.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda açılış konuşmalarının ardından yapılacak en iyi incir yarışmasıyla başlayacak. Akabinde folklor gösterileri izlenecek, ardından da kurulan stantlar gezilecek. Saat 12.00’de İncirliova Kent Ormanı’nda katılımcılara öğle yemeği ikram edilecek. Festival 20.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda ödül töreni ve İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu’nun konseriyle sona erecek.

SEÇİLECEK İNCİRİN KRİTERLERİ

Yapılacak incir festivalinde ilk üç sıraya girecek inciri şu kriterler belirleyecek; İncirde irilik, ballılık, kabuk kalınlığı, kabuk ve iç rengi, ağız açıklığı, leke durumu, tadı, hastalık ve zararlı durumu. Ayrıca yarışmaya girecek çiftçilerde 2016 Yılı Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı olma şartının da arandığı bildirildi.

Öte yandan yarışmada dereceye girenlere aralarında altının da bulunduğu hediyeler verilecek.