İncirliova’yı güneş enerjisi aydınlatacak

8 Kasım 2016 tarihli Aydın Denge Gazetesi haberidir.

İncirliova Belediyesi tarafından hazırlanan, Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından desteklenen Güneş Enerji Santrali Projesi’yle kendi elektriğini üretme aşamasında son aşamaya gelindi. Belediye Başkanı Kale, geliştirilen proje kapsamında ilçenin belirli noktasına konulan panellerle yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının yaygınlaştırmayı amaçladıklarını söyledi.

Geliştirdiği projelerle yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını yaygınlaştırmayı amaçlayan İncirliova Belediyesi, Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın (GEKA) yüzde 59 hibe desteği ile oluşturulan ve 740 bin liraya mal edilecek Güneş Elektrik Santrali Projesi’yle Aydın’a örnek olacak. İncirliova Belediyesi, projenin ilk adımı kapsamında güneş enerjisini elektriğe dönüştürecek panelleri Acarlar Mahallesi’ndeki Kapalı Pazaryeri’nin çatısına, Park İncirliova Sosyal Tesisi ile ilçedeki bazı park ve bahçelere konulmasını sağladı. İncirliova Belediyesi, ihtiyaç duyduğu elektriğin bir kısmını kendisi üretirken ileriki yıllarda geliştirilecek projeyle satışını da yapacak.

AYDIN’A ÖRNEK OLACAK

Alternatif enerji kaynaklarının kullanımına dikkat çekmek ve doğa dostu enerji kaynaklarını özendirmek istediklerinin altını çizen Belediye Başkanı Gürşat Kale, Güneş Elektrik Santrali Projesi’nin en kısa zamanda faaliyete geçeceğini kaydederek şöyle konuştu: “Alternatif enerjinin en belirgin özellik ve avantajlarının başında yakıt masrafının olmaması, işletme maliyetinin düşük olması, enerji kaynağının tükenmez oluşu ve en önemlisi çevreyi kirletmemesi gelmektedir. Elektrik santralimizi tamamladık. Hem belediyenin hem yüklenici firmanın ve AYDEM’in işlerini tamamlamasının ardından hizmete açılacak. Üreteceğimiz elektriğin bir kısmı ile pazar yerimizin ihtiyacını karşılayacağız. İhtiyacımızın dışındaki elektriği de ana sisteme vereceğiz. Sisteme vereceğimiz elektrik kadar, belediye olarak bizim herhangi bir yerde tükettiğimiz elektriği mahsuplaşacağız. İncirliova, Aydın’da belediye tarafından ilk santralini devreye sokmuş olacak. Vatandaşların güneşten elektrik elde edilmesini görmesi anlamında ilçenin bazı yerlerine 55 direk ve 6 güneş ağacı monte edildi. İncirliova’nın başta park ve bahçeleri olmak üzere dikilen direklerden, güneşten alınan enerji aydınlatma olarak etrafa sunulacak. Bazı yerlere de güneş ağaçları koyduk. Onlarla da 13 kw bir enerji sağlayarak o parkın enerjisini bunlarla gidereceğiz. Proje sayesinde elektrik ihtiyacımızın bir kısmını bununla sağlayacağız. Yer araştırmalarımız devam ediyor. Onlar da netleştiğinde daha büyük güneş enerjisi santrali yapacağız. O sayede İncirliova Belediyesi elektrik parası ödemeyecek. Daha fazlasını da üreterek gelirimizi artırmak için çabamız sürüyor. Kendi elektriğini kendisi üreten bir belediye olmanın gururu içindeyiz.”