“Önce Büyükşehir Yasası’nı düzeltsinler”

06 Nisan 2016 tarihli Aydın Denge Gazetesi haberidir.

İncirliova Belediye Başkanı Gürşat Kale, AK Parti İncirliova İlçe Başkanı Kazım Günaydın’ın eleştirilerine yanıt verdi. Büyükşehir Yasası’yla Aydın halkının cezalandırıldığını öne süren Başkan Kale, “Önce Büyükşehir Yasası’nı düzeltsinler, sonra bizi eleştirsinler” dedi.

Kale, yapılan eleştirilerin kendilerini geliştireceğini ifade ederek, AK Parti İncirliova İlçe Başkanı Kazım Günaydın tarafından yapılan eleştirilere saygı duyduğunu açıkladı. Başkan Kale, Büyükşehir Yasası’yla İller Bankası’ndan gelen bütçenin dörtte üç oranında kesildiğini söyledi.

“ON YILDIR YAPILMAYANLARI YAPTIK”

2014 Yerel Seçimleri’nin ardından Aydın’ın Büyükşehir statüsüne geçtiğini hatırlatan Belediye Başkanı Gürşat Kale şunları kaydetti:

“Herkes bulunduğu pozisyon itibariyle yapılan hizmetlerle ilgili yaklaşımlarını düşüncelerini mutlaka paylaşır. Saygı duyuyorum, eleştirilmek bizi geliştirmek için en önemli mesnettir. Ben icraatımı sürdürmeye devam edeceğim. Bunun metodunu beğenmeyenler olabilir. Herkesin yoğurt yiyiş tarzı farklı olabilir. Yapıcı eleştiri kapsamında her konuyu kendimize ders kabul ediyoruz. Onların düzeltilmesi, iyileştirilmesi noktasında hayatımızı ona göre sürdürmeye devam ediyoruz. Ama her konuda mutlaka bir karşılık ifade etmek, benim karşılıklı demagoji veya spekülasyon için vaktim de param da yok. Ben ve arkadaşlarım, birlikte planladığımız, programladığımız işleri yerine getirmek için iki senelik süre içerisinde İncirliova’da on yıldır yapılmayan işleri yaptık.

“KUSURLARI HÜKÜMET DE CUMHURBAŞKANI DA BİLİYOR”

“Büyükşehir Yasası’nı yapanlardan şunu öğrenmek istiyorum. Büyükşehir olmadan önce İncirliova Belediyesi’ne, Acarlar Belediyesi’ne gelen kişi başı gelir belli. Köylere de Özel İdare’den de gelen paraları topladığımızda İncirliova Belediyesi’ne şu anda gelmesi gereken paranın ancak dörtte biri geliyor. ‘Büyükşehir Yasası gelecek, büyükşehirlerle her taraf ihya olacak’ dendi, ben onu göremedim. Matematik bilirim ama bunu bana birilerinin izah etmesi lazım. Benim hesabıma göre İller Bankası katkısıyla 2015 yılı sonu itibariyle İncirliova hesabına kişi başı aylık 61 lira civarında gelmesi gerekirken bu pay, 2014 Büyükşehir Yasası’nın uygulanmaya başlamasıyla 12 liraya, 2015 yılı için de ortalama 14 liraya düştü. Birisi bunu bana izah etsin. Büyükşehir Yasası’yla birlikte ortaya çıkan, belediyeleri bu şekilde cezalandırılan bu mekanizmayı birilerinin bize anlatması lazım. Şu anda Büyükşehir Belediyesi olmayan ilçe belediyelerine kişi başına kaç para düşüyor onu da açıklasınlar. Bizim hizmetleri hangi paralarla ne kadar yaptığımızın hesabını o zaman herkes görecek. Büyükşehir Yasası’nın bütünşehir halinde uygulamasının kusurlarının tamamını hükümet de biliyor, Cumhurbaşkanı da biliyor. Ama iki senedir bu konuda herhangi bir adım atılmadı. Biz bu kanunun başından beri yanlış olduğunu söylüyoruz. Ama uygulamasının kusurlarını da düzeltmeyen idare, bu işin en büyük sorumlusudur. Öncelikle Büyükşehir Yasası’nı düzeltecekler, onun arkasından biz o kaynakları alır da iş yapmazsak sonra bizi eleştirebilirler. Önce kaynak konusunda anlaşmamız lazım, kaynak sağlansın havuza su girdikten sonra dağıtması kolay. Ben çocukluğumdan beri havuz problemi çözüyorum, her türlü havuz problemini yanımdaki, etrafımdaki arkadaşlarla beraber en iyi çözecek ekibe sahibiz. Onun için kimsenin kuşkusu olmasın.”